wyjdź z szuflady.
wejdź na półkę.

Konkurs
  Konkurs dla ilustratorów
 • o wzrastaniu
 • o pięknie przyrody
 • o przemijaniu

Wydawnictwo MOI zaprasza ilustratorów do udziału w konkursie na ilustracje do książki dla dzieci „O wzrastaniu”.

Cel:

Celem konkursu jest nawiązanie współpracy z ilustratorem przy tworzeniu książki obrazkowej „O wzrastaniu”. Obok tego, wydawnictwo MOI stawia sobie za ogólny i stały cel promocję młodych, zdolnych twórców, czekających na swój debiut lub będących na początku twórczej kariery. Pragniemy odnaleźć ręce, głowy i serca pełne zapału do pracy nad ambitną, autorską książką dla dzieci.

Adresaci:

Konkurs jest skierowany do ilustratorów, projektantów, grafików – studentów, absolwentów i wszystkich innych, którym tworzenie ilustracji dla dzieci jest bliskie.

O projekcie:

Książka „O wzrastaniu” jest skierowana do dzieci od lat 3 do… 103. Ma być: 1.  Pięknym przedmiotem, 2. Afirmacją piękna przyrody 3. Opowieścią o  przemijaniu, 4. Metaforycznym obrazem – to na nim będzie opierać się opowieść i każdy odbiorca będzie ją snuć we własny sposób.

„O wzrastaniu” to koncepcja książki wielopoziomowej, w której każdy może znaleźć coś innego i dać swoją odpowiedź na zawieszone pomiędzy ilustracjami pytania.

W ogólnym założeniu książka ma pokazywać, jak różnie może przebiegać życie od narodzin do śmierci w zależności od tego, na jakie warunki dany kwiat/ zwierzę/ człowiek trafi. By podkreślić wieloznaczność przekazu, słowa są ograniczone do minimum pozostawiając pole dla ilustracji i własnych odczuć związanych z nimi. Stąd też wybór najmniej popularnej i najmniej „zużytej” w literaturze dziecięcej materii, jaką jest roślina. Kwiat milcząco, z pokorą przyjmuje, co mu jest dane, jedynie po jego systemie korzeniowym i wyglądzie możemy zauważyć, „kim jest” i  skąd pochodzi. To książka do środka, do odczytania przez własną wrażliwość. Odbiorca, niezależnie od wieku, staje się dyskretnym obserwatorem piękna, delikatności i jednocześnie siły rośliny - w toku całego jej życia. „O wzrastaniu” wraca do wymykającego się słowom momentu wzruszenia, zachwytu, który potrafi (może, niestety, coraz rzadziej) zdarzyć się człowiekowi w trakcie obcowania z  naturą.

Jednocześnie mały odbiorca na pierwszym planie rozpoznaje różnice w rozwoju tego samego kwiatu wzrastającego w różnych miejscach, co jest zwykłym i równie elementarnie potrzebnym poznawaniem świata. Rozszerzanie perspektywy następuje z wiekiem.

Przy tych założeniach konieczne jest, aby ilustracje spełniały kryterium uniwersalności.

Temat ilustracji konkursowych:

Książkę będą tworzyć ilustracje rośliny - kwiatu włącznie z systemem korzeniowym w różnych stadiach jego rozwoju.

  Zapraszamy Uczestników do stworzenia po jednej ilustracji do wybranego etapu życia tego samego, dowolnego kwiatu w trzech różnych miejscach:

 • w szklarni – jedna ilustracja
 • na łące – druga ilustracja
 • w rodzinnym ogrodzie – trzecia ilustracja
 • Łącznie na konkurs należy przesłać trzy ilustracje.

Kto wygra?

W ocenianiu prac będziemy brać pod uwagę jakość artystyczną projektów, uniwersalny sposób przekazu trafiający do młodszego i starszego odbiorcy, uruchamiający wrażliwość na delikatność materii, która jest bezpośrednim tematem ilustracji. Nie boimy się nowatorskich, niestandardowych pomysłów (o ile są „po coś”, oczywiście).

Nagroda:

Główną nagrodą jest możliwość wydania ilustracji według własnego pomysłu w  formie książki. Wydawnictwo będzie chciało nawiązać współpracę ze zwycięzcą i podpisać umowę o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych. Wynagrodzenie zostanie ustalone indywidualnie po ogłoszeniu wyników konkursu. Zapewniamy aktywną promocję książki i autora ilustracji.

Dodatkową nagrodą będzie stworzenie z wybranej/ wybranych ilustracji – plakatu/ plakatów, które znajdą się w ofercie sklepu BuBu Studio – promującego twórczość artystów – ilustratorów. Autor dołączy do grona rozpoznawalnych ilustratorów, współpracujących z BuBu Studio (bubustudio.pl)

Czas trwania konkursu:

Prace można nadsyłać od 1 maja do 9 czerwca 2017r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 czerwca 2017 r.

Wymogi odnośnie składanych prac:

Format prac konkursowych wynosi 210x297 – A4 w poziomie, przyjmujemy projekty w rozdzielczości 300dpi, format jpg lub tif.

Technika:

Technika prac jest dowolna. Z jednym zastrzeżeniem –autorskie podejście. Wasze ;-).

Droga:

Projekty prosimy wysyłać mailem na adres: redakcja@wydawnictwomoi.pl. W  treści maila prosimy o podanie danych (imię, nazwisko, telefon) oraz kilka słów o sobie i swoim ilustrowaniu.

Kontakt:

Na wszelkie pytania dotyczące konkursu odpowiadamy z radością przez maila: redakcja@wydawnictwomoi.pl lub telefonicznie: 606292011.

Przydatne linki:

Regulamin konkursu (.pdf) -->Plakat (.pdf) -->

Partnerzy:

School of FormStowarzyszenie dla ogrodów HortulusOgrody Hortulus DobrzycaBubu Studio Otymże